Za przyczyną potężnej bogini Hygei na pustych placach między pięknym starym grodem trybunalskim a podmiejskim cmentarzem, szybko, w parę zaledwie tygodni, powstał gród pod wezwaniem tejże bogini wzniesiony” – takimi słowami opisano Wystawę Higieniczną w Jednodniówce pt. “Święto Higieny”.
“Higiena – to wielka nauka, to niespożyta siła, to fundament, na którym można wznieść potężny gmach zdrowia. Ale dotychczas siła ta uwięziona jest na papierze – w artykułach drukowanych. A w praktyce? W praktyce mamy powierzchowne zarządzenia…” – grzmiał redaktor Zrzęda z Ziemi Lubelskiej.
Racji Zrzęda chyba miał dużo, zauważcie, że boginię zdrowia w pozie, którą można by zatytułować “Bogini Higieja w Lublinie z wysiłkiem zachęca do czerpania wody życia”, uwiecznił artysta Konstanty Rayski na przepięknym plakacie.
Odczyty, prelekcje, pokazy, wystawy… wszystko to odbyło się od 12 września do 4 października 1908 roku. Wystawa otwarta była dla zwiedzających w dni powszednie w godzinach 10-20, w niedziele i święta od 10 do 22.
22, Akta miasta Lublina 1874-1915, sygn. 6066.
ZJ
304.