„Sreberko” jest oznaczeniem 3 Poznańskiego Pułku Piechoty nr 58 stacjonującego w Głogowie, utworzonego w 1860 r. Wojsko głogowskiej piechoty uczestniczyło we wszystkich bitwach i wojnach toczonych przez Prusy w latach 1866-1918. W I wojnie światowej pułk brał udział w walkach m.in. pod francuskim Longwy. Regiment został rozwiązany w 1919 r. Żołnierze rekrutowani byli z Wielkopolski i Dolnego Śląska.
Nie wiemy, dlaczego przedstawiany list został napisany na papeterii z oznaczeniem tej jednostki wojskowej. Autorem listu jest lubelski lekarz i społecznik Marcin Garbaczewski, który z całą pewnością w powyższej jednostce nie służył.
W treści listu wzywa on Lubelskie Towarzystwo Lekarskie do wsparcia na rzecz Kasy Mianowskiego, która po wojnie przeżywała trudności.
Kasa Mianowskiego była polską placówką wspierającą badania i wydawnictwa naukowe, powołaną w 1881 roku. Na czele Komitetu zarządzającego Kasą stanął dr Tytus Chałubiński, a wśród pierwszych założycieli znaleźli się m.in. Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz. Swoją nazwę wzięła od Józefa Mianowskiego, który był profesorem medycyny, jedynym rektorem warszawskiej Szkoły Głównej, istniejącej zaledwie siedem lat, jedynej w zaborze rosyjskim, polskiej uczelni wyższej, zlikwidowanej przez carat w 1869 r. Kasa działała prężnie wspierając osoby pracujące na polu naukowym i wydając setki publikacji. Zyskała z czasem przydomek „ministerstwa nauki polskiej w latach niewoli”. W przededniu pierwszej wojny światowej Kasa Mianowskiego była najbogatszą instytucją wspierającą naukę na ziemiach polskich. W latach dwudziestych i czasach finansowego kryzysu były powszechne zbiórki społeczne mające podreperować budżet instytucji. Wezwaniem do takiego wsparcia jest właśnie przedstawiany list.
Ot, taka ciekawostka 🙂
2520, Lubelskie Towarzystwo Lekarskie sygn. 16
MAP
383.