Idea Galerii

Witamy!

Galeria Jezuicka 13 jest projektem prowadzonym przez Archiwum Państwowe w Lublinie (którego siedziba mieści się właśnie przy ulicy Jezuickiej 13) mającym na celu promocję i propagowanie zasobu Archiwum wśród pasjonatów ciekawostek, których w zbiorach znajduje się bez liku.

Ostrzeżenie, że “każda zmarnowana godzina pracy przedłuża stanie w kolejkach twojej żony”, rysunki Jacka Malczewskiego z okresu, kiedy chodził do szkoły i od czasu do czasu maznął coś w zeszytach kolegów z ławki. Przepis na lody śmietankowe z przełomu XIX i XX wieku, czy “Przysięga Nowego Mieszczanina” z 1593 roku.

To tylko niektóre ciekawostki, jakie można znaleźć w kilometrach akt przechowywanych w Archiwum Państwowym w Lublinie, i które niestety zazwyczaj giną wśród poważnych akt.

Takie i inne “michałki” opublikujemy w Galerii Jezuicka 13 opatrując je lekkim, czasem dowcipnym (mamy nadzieję) komentarzem. Strona utrzymana jest w konwencji fotoblogu i skierowana do osób, które do archiwum zaglądają rzadko lub nigdy w nim nie byli, pasjonatów często, ale nie zawsze śmiesznych ciekawostek, bywalców takich serwisów jak youtube, joemonster, czy widelec.

Mamy także nadzieję, że zamieszczane fragmenty zbiorów, jednostek wzbudzą w Was zainteresowanie ich całością, dlatego dla “formalności” każdy obiekt będzie opatrzony stosowną informacją o numerze, nazwie zespołu oraz sygnaturze, z której pochodzi, co ułatwi dalsze poszukiwania.

Jesteśmy także otwarci na wszelkie sugestie i zapytania, które można pozostawiać w komentarzach, lub mailowo do prowadzącego stronę: marek.krzykala@lublin.ap.gov.pl


Autorzy tekstów:

Każdy tekst jest podpisany inicjałem autora:

MK – Marek Krzykała

RK – Roman Kusyk

ZJ – Zofia Jakóbczak

RH – Rafał Hordyjewski

EB -Ewa Bednarczyk

ŻW – Żaneta Wasyjczuk

AG – Anna Góra (stażystka)

Skip to content