30 lat temu. Mroźna niedziela, za oknem śnieg. Na śniegu czołgi i transportery opancerzone. Głuchy telefon. W telewizji nie ma Teleranka. Zamiast niego – Generał.

Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej.  Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać. Gasnącej gospodarce zadawane są codziennie nowe ciosy. Warunki życia przytłaczają ludzi coraz większym ciężarem. Przez każdy zakład pracy, przez wiele polskich domów, przebiegają linie bolesnych podziałów. Atmosfera niekończących się konfliktów, nieporozumień, nienawiści ? sieje spustoszenie psychiczne, kaleczy tradycje tolerancji. Strajki, gotowość strajkowa, akcje protestacyjne stały się normą. Wciąga się do nich nawet szkolną młodzież. Wczoraj wieczorem wiele budynków publicznych było okupowanych. Padają wezwania do fizycznej rozprawy z ?czerwonymi”, z ludźmi o odmiennych poglądach. Mnożą się wypadki terroru, pogróżek i samosądów moralnych, a także bezpośredniej przemocy…

Nazajutrz w kioskach gazety, które nie zostały zawieszone. “Trybuna Ludu”, “Żołnierz Wolności”, “Sztandar Ludu”. Podobne czerwone nagłówki. Podobne wielkie tytuły. “Ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa wprowadziła stan wojenny na obszarze całego kraju”. Przypominamy tamte poniedziałkowe wydania partyjnych dzienników –  “Trybuny Ludu” i “Sztandaru Ludu”  – z 14 grudnia 1981 r. A także wydania wcześniejsze, weekendowe. Do Archiwum trafiły wraz z księgozbiorem Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

Sztandar Ludu, 14. grudnia 1981

Trybuna Ludu, 14. grudnia 1981

Pliki do pobrania:

  Sztandar Ludu, 11 grudnia 1981 (10,6 MiB, 3 409 hits)

  Sztandar Ludu, 14 grudnia 1981 (5,8 MiB, 1 487 hits)

  Trybuna Ludu, 11 grudnia 1981 (11,8 MiB, 4 012 hits)

  Trybuna Ludu, 14 grudnia 1981 (11,3 MiB, 1 616 hits)

RK

This article has 3 comments

  1. zofcik

    Mnie wtedy martwiło czy mama dostanie w sklepie mleko w proszku a nie teleranek 🙂

  2. sleszyk

    jak na 10-miesięcznego bobasa to miałaś całkiem poważne zmartwienia! 🙂

  3. zofcik

    taaaa:) (tu: westchnienie z sentymentem), chociaż większym zmartwieniem był zapewne przydział na pieluchy tetrowe…