Najwierniejszy przyjaciel to dobra książka

Z czytelnictwem zawsze było tak, że jego poziom, czytaj – odsetek ludzi czytających, mógł być znacznie większy, a kontakt ze słowem drukowanym znacznie intensywniejszy… Do czytania zachęcać trzeba było zawsze, a niekiedy zachęta przybierała kształty terroru, bo przecież ?Słowacki, wielkim poetą BYŁ!? (pozdrawiamy kochane panie polonistki!!!)

Współczesne kampanie społeczne propagujące czytelnictwo bardzo przewrotnie zachęcają do czytania: ?Książki gryzą, są ciężkie i można zaciąć się kartką. Czytanie uzależnia i jest stratą czasu (“i tak to kiedyś zekranizują”). Poza tym wystarczy, że inni czytają…?

A jak zachęcano do lektury kiedyś? W imponujących zbiorach archiwalnych nie brakuje dowodów na to, że wzrost poziomu czytelnictwa leżał ludziom na sercu.

My ze swojej strony zapewniamy, że książka jest dobra nie tylko dla kobiet i nie tylko na długie zimowe wieczory, ale także na wiosenne zamyślenie w autobusie, w parku na trawie, nad rzeką… Zatem z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich życzymy wszystkim i sobie samym też – czytajcie książki… lub czasopisma!!! 🙂

632, Zbiór afiszów i druków ulotnych, sygn.  464, 466, 467, 468, 473

ZJ

Skip to content