Galeria Jezuicka 13Galeria Jezuicka 13
  • Idea Galerii
  • Archiwum nieco inaczej
  • Archiwum Light
    • GROMADZENIE: Państwowy zasób archiwalny
    • GROMADZENIE: Niepaństwowy zasób archiwalny
    • PRZECHOWYWANIE
    • OPRACOWYWANIE
    • ZABEZPIECZANIE: Pracownia konserwacji
    • ZABEZPIECZANIE: Pracownia digitalizacji
    • UDOSTĘPNIANIE bezpośrednie
    • UDOSTĘPNIANIE pośrednie
    • DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
    • PRZECHOWALNICTWO
  • Media o nas
  • Kontakt
3 marca 2022
Akta

Ukraina się broni!

Ukraina się broni!
3 marca 2022
Akta

Dwa dni po wysłaniu “oddziałów pokojowych” w region Doniecka i Ługańska na wschodzie Ukrainy i uznaniu niepodległości “republik ludowych”, rosyjskie wojska rozpoczęły w czwartek (24.02.2022) szeroko zakrojony atak na Ukrainę. Władimir Putin powiedział w swoim orędziu do narodu, że Rosja dąży do “demilitaryzacji i denazyfikacji” Ukrainy, a pierwsze ataki były wymierzone w infrastrukturę wojskową. Władze Ukrainy określiły ten atak jako “inwazję na pełną skalę”, zaznaczając jednocześnie, że Ukraina “będzie się bronić i zwycięży”. Pierwsze pociski wybuchały w Kijowie, Charkowie, czy Odessie, a z każdym dniem w coraz większej ilości miast Ukrainy. Mimo, że rosyjskie MON twierdziło, że rakiety nie były skierowane na miasta i “nie ma zagrożenia dla ludności cywilnej”, doniesienia mediów ukraińskich i zagranicznych, obecnych na miejscu, pokazywały obrazy zgoła odwrotne – bombardowane były (i wciąż są!) domy mieszkalne, szpitale, szkoły, przedszkola… Po pierwszych atakach rakietowych, rosyjskie wojska przekroczyły granice Ukrainy na północy, wschodzie i południu kraju. W emocjonalnym apelu, prezydent Wołodymyr Zełeński powiedział, że Ukraina pragnie pokoju, “ale jeśli zostaniemy zaatakowani, jeśli staniemy w obliczu próby odebrania nam naszego kraju, wolności, życia naszego i naszych dzieci, będziemy się bronić”. Dziś też wiemy, że Ukraina wciąż stawia dzielny opór siłom wroga, mimo jego buńczucznych zapowiedzi szybkiej wojny i witania Rosjan z kwiatami na ulicach miast. Nic takiego nie nastąpiło, a straty rosyjskich wojsk są już ogromne. Dużą rolę odgrywa pomoc i sankcje nałożone na Rosję przez państwa Europy, Ameryki Północnej, dalekiej Azji… Niemal całego świata! Wśród najbardziej dotkliwych wymienia się zablokowanie rosyjskich banków w systemie SWIFT, blokada przestrzeni powietrznych w krajach Unii Europejskiej, Kanady i USA, czy wyrzucenie sportowców reprezentujących Rosję i pomagającej jej w działaniach wojennych Białoruś z rozgrywek sportowych wszelkiego rodzaju (poczynając od MKOl, kolejne krajowe komitety i federacje wciąż ogłaszają blokady dla rosyjskich sportowców). Każdego kolejnego dnia światowe marki wycofują się z rosyjskiego rynku, na dziś można wspomnieć: Apple, Adidas, Amazon, BMW, Bolt, Coca-Cola, Danone, Disney, Dell, Facebook, Formuła 1, Google Pay, HP, Intel, Lenovo, Mastercard, Microsoft, Nike, Nestle, Paramount, PayPal, Porsche, Samsung Pay, Snapchat, Shell, Sony… I wiele, wiele więcej firm, które wycofują kontrakty, umowy, dystrybucje, likwidują przedstawicielstwa czy dostawy… *

Ogłaszając stan wojenny, prezydent Zełeński wezwał Ukraińców, by pozostali w domach i zachowali spokój. Mimo to wielu mieszkańców podjęło decyzję o ucieczce do, jak się wówczas uważało, względnie bezpiecznych regionów zachodniej Ukrainy oraz dalej – do Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii. Szacuje się, że w pierwszym tygodniu wojny granicę z Polską przekroczyło blisko pół miliona uchodźców! Polacy zareagowali na tą sytuację w sposób niesamowicie piękny i solidarny – z całego kraju w stronę ukraińskiej granicy ruszyły setki, jak nie tysiące, osób gotowych do pomocy uchodźcom. Każdy pomaga jak tylko może, czy to w formie przewozu swoim samochodem od granicy w głąb kraju, do ośrodków pomocowych, do rodzin i znajomych, czy udzielając schronienia nawet we własnym domu. W Ukrainie, z uwagi na dekret mobilizacyjny, granicy z Polską nie mogą przekraczać mężczyźni w wieku 18-60 lat, stąd przeważającą większość przekraczających granicę w ucieczce przed wojną stanowią kobiety, matki z dziećmi, oraz obcokrajowcy, studenci ukraińskich uczelni czy pracownicy różnego rodzaju placówek, w drodze do swojego kraju pochodzenia.

Trudno jest nam w takich dniach pokazywać “śmiesznostki” z materiałów archiwalnych. Oczywiście wrócimy do tego, ale z archiwalnego, czy nawet archiwistycznego obowiązku chcemy też przedstawić i zapisać na kartach Internetu zapis pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę, oraz poinformować Was o akcji pomocowej prowadzonej przez lubelski społeczny komitet pomocy Ukrainie wraz z Centrum Kultury w Lublinie. Zajrzyjcie na przygotowane infografiki porządkujące sposoby pomocy uchodźcom z Ukrainy. Każdy może pomóc, jak tylko chce i potrafi.

Chciałem zakończyć ten wpis mocnym akcentem, puentą, cytatem z bohaterów z Wyspy Węży, ale wulgaryzmy nie są dobrze widziane na stronach administracji państwowej 🙂 Dlatego tylko zacznę, a wy już sami dokończcie – Russkij wojennyj korabl…

klik 🙂

Tak było! Ще не вмерла Україна!


Ще не вмерла Україна ні слава, ні воля – Nie umarła jeszcze Ukraina ani chwała, ani wolność – Pierwszy wers hymnu Ukrainy. Takie nasze “Jeszcze Polska nie zginęła…” Ku pokrzepieniu!


Treść informacji historycznej została przygotowana z wykorzystaniem dużych fragmentów zaczerpniętych z serwisu DW (https://www.dw.com/pl/ukraina-w-stanie-wojny/g-60905206)
* https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/inwazja-rosji-na-ukraine-te-firmy-wycofuja-sie-z-rosji-aktualna-lista/

MK

Podziel się

pomoc Ukraina wojna

Poprzedni artykułLubelska Masakra Telewizorem KineskopowymNastępny artykuł Najnowsze trendy policyjnej mody

Losowe wpisy

  • Zbrodnia to niesłychana, pani skróciła panaZbrodnia to niesłychana, pani skróciła pana
      2011/07/21
  • Daj, ać ja powróżę?Daj, ać ja powróżę?
      2017/02/17
  • Ale za to niedziela…Ale za to niedziela…
      2022/02/17

Archiwum wpisów

Archiwum nieco inaczej

Popularne tagi

reklama Lubartów kobieta donos Lublin PRL wychowanie sąd życzenia zbrodnia oświata wojsko alkohol gazeta przestępstwo list szkoła PZPR propaganda wojna

Kategorie

Galeria Jezuicka 13 jest projektem stworzonym, rozwijanym i prowadzonym przez pracowników Archiwum Państwowego w Lublinie.

Archiwum wpisów

  • 1 280 572
© 2010-2022 Galeria Jezuicka 13